Im młodziej się czujesz, tym dłużej możesz żyć.

 

Czym jest wiek psychologiczny?

Wiek psychologiczny to liczba lat, którą można przypisać danej osobie na podstawie jej sposobu myślenia i zachowania.

Wiek psychologiczny lub umysłowy nie zawsze jest równy wiekowi paszportowemu. Na przykład młodsi nastolatkowie często zachowują się i myślą jak chłopcy i dziewczęta, którzy już dojrzeli. A ludzie po 60. roku życia, mający obsesję na punkcie gadżetów, portali społecznościowych, podróży, pod względem zachowania mogą być podobni do trzydziestolatków.

 

Dlaczego warto określić swój wiek psychologiczny?

Wiele fizycznych rzeczy zależy od tego, w jakim wieku jest się psychicznie.

Istnieją na przykład badania, które wykazują ciekawy związek — im młodsza jest dana osoba, tym lepsze jest jej zdrowie, pamięć i zdolność uczenia się. A nawet dłuższe życie.

To prawda, naukowcy wciąż spierają się o przyczyny i skutki. Być może dobre zdrowie i bystrość umysłu wynikają z młodego wieku psychicznego. Może też być odwrotnie — człowiek subiektywnie czuje się młody, ponieważ od dawna cieszy się dobrym zdrowiem i ma dobrą pamięć.

Tak czy inaczej, wiedza o tym, jak młody jest człowiek pod względem psychologicznym, może wyjaśnić pewne kwestie dotyczące jego samopoczucia. Można również dostosować wiek psychologiczny.

Na przykład, jeśli stwierdzisz, że mentalnie jesteś zbyt “stary”, jest to niezawodny sposób na włączenie większej aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Postaraj się prowadzić bardziej “młodzieżowy” tryb życia — więcej udzielaj się towarzysko, interesuj się nowymi gadżetami i przełomowymi odkryciami naukowymi, przestań kojarzyć się ze starością. Wszystko to pomoże Ci poczuć się młodziej.  A potem zadziała związek ustanowiony przez badania i, według naukowców, twoje zdrowie fizyczne i psychiczne dostosuje się do wieku psychologicznego.

Ale nie zawsze dobrze jest być młodym psychicznie. Młodość charakteryzuje się wybuchami emocjonalnymi i nieumiarkowaniem. Jeśli chodzi o ciebie, być może z psychologicznego punktu widzenia powinieneś stać się bardziej dojrzały.

 

Jak określić swój wiek psychologiczny?

Być może najłatwiejszy sposób, aby się o tym przekonać, zaproponował amerykański sportowiec i legenda baseballu Satchel Paige. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie.

Jak myślisz, ile miałbyś lat, gdybyś nie znał swojego wieku?

Najczęściej jednak ludzie mają trudności z określeniem swojego wieku psychologicznego. I w zasadzie można się tego spodziewać — w końcu nawet psycholog nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile lat ma dana osoba pod względem psychicznym.

Istnieje wiele testów służących temu celowi. Niektóre z nich opierają się na tym, jak człowiek czuje się sam ze sobą i jakiego zachowania oczekuje od siebie.

W rzeczywistości jednak wszystkie te testy są raczej nieudolne.

Na dzień dzisiejszy istnieje tylko jedno badanie, które ma mniej lub bardziej naukowe podstawy. Jest to kwestionariusz opracowany przez firmę Deep Longevity. Jest to firma produkująca aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, której celem jest śledzenie procesu starzenia się i pomaganie ludziom w przedłużaniu zdrowego i produktywnego życia.

Metodologia badania została szczegółowo opisana w czasopiśmie naukowym Aging. Eksperci wytrenowali sieć neuronową, obciążając ją ponad 10 tysiącami kwestionariuszy od osób w wieku od 25 do 75 lat. Sztuczna inteligencja analizowała ich odpowiedzi na te same pytania, korelowała je z paszportem i subiektywnym wiekiem psychologicznym uczestników. Ustalono też, które sądy są najbardziej charakterystyczne dla przedstawicieli różnych grup umysłowych i wiekowych.