Diagnoza psychologiczna i Testy Psychologiczne

 

Od czasu do czasu zastanawiamy się, stawiamy sobie pytania o nas samych sobie. Pragniemy dowiedzieć się, jakie mamy IQ, zdolności, efektywność wykonywania zadań, inteligencję emocjonalną, osobowość, temperament, ocenę wymiarów zdrowia (radzenie sobie ze stresem, emocjami) czy ocenę zaburzeń np.: lęk, depresja.

Tajemnicze i wzbudzające czasami niepokój psychologiczne narzędzia pomiarowe są jednocześnie pociągające, gdyż dzięki nim można czegoś o sobie się dowiedzieć. Podobno internetowe psychotesty to jedna z częściej wyszukiwanych kategorii. Tylko że tak popularne psychotesty internetowe a testy psychologiczne to zupełnie coś innego. Nawet jeśli ktoś ma przekonanie, że sam mógłby zrobić test psychologiczny np.: w postaci kwestionariusza, to w rzeczywistości posługiwać się testami psychologicznymi może jedynie mgr psychologii (absolwent magisterskich studiów psychologicznych).

Zadaniem diagnozy psychologicznej jest opisanie funkcjonowania osoby badanej oraz sformułowanie zaleceń do dalszego postępowania jak również prognozy na przyszłość.

 

Diagnoza psychologiczna – metody diagnostyczne

 

Podstawowymi metodami diagnostycznymi są: wywiad (swobodny/strukturalizowany), rozmowa, testy psychologiczne (zdolności/inteligencji, osobowości, projekcyjne), kwestionariusze osobowości.

 

Testy Psychologiczne

Testy psychologiczne umożliwiają określenie pewnych cech osoby badanej. Dzięki testom psychologicznym można określić zdolności i inteligencję osoby badanej. Testy pozwalają poznać osobowość pacjenta i dzięki nim można dobrać właściwy rodzaj terapii dla pacjenta lub wskazać.

Najpopularniejsze testy psychologiczne

  • Testy IQ
  • Kwestionariusz radzenia sobie w sytuacjach stresowych
  • Kwestionariusz inteligencji emocjonalnej
  • Kwestionariusz kompetencji społecznych
  • Test twórczego myślenia.

 

Kwestionariusz osobowości

Kwestionariusze osobowości to rodzaj bardzo popularnego w diagnostyce psychologicznej testu psychologicznego. Mogą badać prawie wszystko, mogą odnieść się do różnych aspektów funkcjonowania człowieka.

Kwestionariusz osobowości ocenia indywidualne upodobania w zachowaniu osoby wypełniającej kwestionariusz, ale nie mówi on niczego o umiejętnościach. Kwestionariusz pokazuje, jak postrzegamy siebie w relacjach z innymi ludźmi i jak podchodzimy do problemów.

 

Diagnoza Psychologiczna Warszawa

Psycholog Jolanta Szczepaniak, jest magistrem psychologii, absolwentką 5-letnich jednolitych studiów magisterskich, które ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim – Wydział Psychologii. Wykonuje diagnozę psychologiczną, tylko jeśli zachodzi taka potrzeba, w swoim gabinecie psychoterapii, który znajduje się w Warszawie.

 

Psychotesty dla Par

Psychotesty dla par wykonane pod okiem doświadczonego psychologa pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie, czy pasujecie do siebie, czy wasz związek ma szanse na przetrwanie.

Diagnoza Psychologiczna Warszawa

Warszawa ul. Anielewicza

Skontaktuj się ze mną

698 468 886