Z roku na rok, a zwłaszcza obecnie w okresie pandemii Covid-19 rośnie zainteresowanie terapią z psychologiem online z wykorzystaniem poczty elektronicznej i wideokonferencji na żywo za pomocą Skype lub podobnych bezpłatnych usług wideokonferencyjnych.
Wygoda tego podejścia dla klienta, a obecnie również bezpieczeństwo kontaktu na dystans są bardzo oczywiste.
Pacjent może odbyć sesję z psychologiem w dogodnym dla niego czasie i na dystans.
W przypadku pierwszej sesji u psychologa sesja online redukuje stres związany z kontaktem z psychoterapeutą.
Pacjent może wcześniej poświęcić czas na komponowanie swoich pytań e-mailowych i informacji zwrotnych w wolnym czasie, zamiast czuć presję, aby występować podczas tradycyjnej sesji.
Brak konieczności korzystania z urlopu w celu dojazdu do gabinetu terapeuty to też plus terapii online.
Generalnie koszt sesji online jest również znacznie niższy, ponieważ terapeuta nie musi płacić za powierzchnię biurową.
Ogólnie wiadomo, że jeśli uczyni się terapię bardziej dostępną i wygodną, ​​ludzie będą bardziej skłonni się do niej stosować, a to zawsze jest głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu psychoterapii.

 

Skuteczność psychoterapii online

 

Cóż, w badaniu klinicznym opublikowanym w magazynie Lancet w sierpniu 2009 r. Terapia online za pośrednictwem komunikatorów internetowych przyniosła znaczny wskaźnik powrotu do zdrowia pacjentów cierpiących na depresję. Zastosowaną metodą leczenia była terapia poznawczo-behawioralna online tzw. CBT.

Według badań terapia online przynosi najlepsze efekty, gdy pacjentom oferuje się konkretne strategie, z którymi mogą eksperymentować w samodzielnie domu. Techniki takie jak CBT, programowanie neurolingwistyczne NLP są szczególnie odpowiednie.
Wiele osób w rzeczywistości czuje się onieśmielonych i potrzebuje więcej czasu na sformułowanie właściwych słów, a w trakcie terapii online uzyskują większość śmiałość w formułowaniu swoich myśli i spostrzeżeń.
Podejście online może być również dobre dla terapeuty, ponieważ może on poświęcić trochę czasu na zaprojektowanie właściwych strategii, aby zaoferować klientowi i nie czuć presji, aby zapewnić rozwiązanie na miejscu.

 

 

Czy terapia online jest substytutem sesji bezpośrednich?

 

Nie, prawdopodobnie nie, ale jest to oczywiście doskonały dodatek i stanowi alternatywę dla tych, którzy nie czują się komfortowo podczas tradycyjnych sesji terapeutycznych lub nie mogą w nich uczestniczyć z jakichś powodów.

Psychoterapia online może być szczególnie przydatna dla osób cierpiących na fobię społeczną lub agorafobię. Jedno jest pewne: Internet stał się główną częścią życia większości ludzi i pozwala rozwinąć niezwykły potencjał sieci, aby łączyć ludzi w celu promowania leczenia.
Psychoterapia i poradnictwo internetowe to narzędzie, które pozwoli wielu ludziom połączyć się i znaleźć mądre rady dotyczące ich problemów emocjonalnych, niż jest to możliwe w przypadku samych sesji osobistych.